Nawigacja

Galerie SPFF

- SPFF AWARDS
- SPFF QSL
- SPFF PICTURES
- SP CFF
- POLISH NATURE

- WFF AWARDS
- WFF QSL
- WFF PICTURES
- LOGO PICTURES

- VIDEO GALLERY

Aktualnie online

· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 632
· Najnowszy użytkownik: sp5qir

Ostatnie artykuły

PayPal

Przetłumacz stronę


Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

SO5HME
08-05-2019 07:23
09-05-2019, 11:30-13:00 UTC SPFF-0589, PGA YS01 20-40m SSB /Mirek SO5HME

SQ9LOM
29-03-2019 19:35
30,03,2019 06-08 UTC, SPFF-1833 New One, PGA AB07 80-40-20m SSB. Zapraszam 44&73! Waldek SQ9LOM

sq3one
08-03-2019 07:25
08.03.2019 13-15 UTC SPFF-1582 80-40m SSB. Moja 1 aktywacja. Jacek SQ3ONE

SQ9LOM
07-03-2019 13:56
08,03,2019 09-11 UTC, SPFF-1846 New One, PGA AB02 80-40-20m SSB. Zapraszam 44&73! Waldek SQ9LOM

SQ9LOM
16-02-2019 19:17
17,02,2019 06-08 UTC, SPFF-1850 New One, PGA ME07 80-40-20m SSB. Zapraszam 44&73! Waldek SQ9LOM

Nowa lista SPFF - wersja 1

Nowa lista SPFF - wersja 1

W dziale Download umieściłem plik z listą 90 obszarów. Ponieważ w niektórych województwach było więcej zgłoszonych obszarów proszę o sprawdzenie, czy zaznaczone kolorem niebieskim obszary są dobre do aktywacji. Jeżeli jest to obszar problematyczny można zamienić go z innym dostępnym obszarem zaznaczonym kolorem żółtym. Dotyczy to województw: mazowieckiego, podkarpackiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Zmianę może zaproponować tylko osoba zgłaszająca dany obszar (oznaczona w ostatniej kolumnie).

 

W pozostałych województwach obszary zostały dodane zgodnie ze zgłoszeniami. W województwach lubelskim i zachodniopomorskim, ze względu na dużą ilość New One, nowe obszary, przy tej aktualizacji, nie będą dodawane.

 

 

Pozdrawiam

Sławek sp4eoo

Grudniowe QTC

Grudniowe QTC

W grudniu br. dla SP-HAMs ważnym wydarzeniem będą zawody NKP, które rozegrane zostaną dla upamiętnienia pierwszej potwierdzonej łączności radiowej polskiego radioamatora z zagranicznym korespondentem. Z kolei w ostatni dzień starego roku i pierwszy nowego odbędzie się przyjacielskie spotkanie krótkofalarskie HNY Party 2017. Grudzień będzie miał też kilka ciekawych wypraw DX i aktywności różnych stacji okolicznościowych, w tym poświęconych tegorocznemu świętu Bożego Narodzenia. Jednym słowem dla każdego coś miłego. I tak w numerze m.in.:  Gdy przyjdą święta w srebrnej bieli..., - Najważniejsze wydarzenia w grudniu 2016, - Happy New Year Party 2017, - Subskrypcja, - Silent Keys, - Składki PZK w 2017 roku, - Spotkanie Prezesa UKE z organizacjami radioamatorskimi, - HF800O z Opola, - SP3FTA i SP2-0610-BYw SP-CFF, - Zmiany adresów stron www, - Walne zebranie w Malborku, - SKM Contest 2016, - Kalendarz krajowych zawodów HF & VHF+, - Kalendarz międzynarodowych zawodów HF, - Regulaminy zawodów międzynarodowych, - Narodziny Krótkofalarstwa Polskiego (zawody HF), - ZL9G na HF, - Marcus Island, - Przez rok na Adelaide Island, - QRV z SA-041, - Kenya w styczniu 2017, - Norfolk Island w grudniu, - D66D - w skrócie o czeskiej DXpedycji na Comoros, - RI1NC (RD1AV) na Vostok Station, - J79WTA z Dominica Island, - Zimowa DXpedycja RT9K/9, - RI1ANA z Molodyozhnaya Station, - Francois FT3YL przez rok na Petrels Island, - Prefiksy okolicznościowe w Kanadzie, - Sputnik pierwszy sztuczny satelita Ziemi, - Odezwał się po 50. latach!, - Poszukiwane adresy, QSL via, - TL8TT Central African Republic, -Księżycowe satelity Made in China, - Jak zdobyć certyfikat 3Y0Z?, - Złoty Eszelon (dyplom pamiątkowy), - SP-QRP-Contest wyniki i fotografie, - Hi signals Leniwego Papcia, - Narodziny OSCARa Pierwszego, - Quo vadis SPFF?, - KA1-211X japońska antena na 10 pasm HF + 50MHz, - Nasze dobre strony.

 

73 de sp2fap, Sylwester

 

Uwaga! Wydanie dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników serwisu od 1 grudnia br.  

SP2-0610-BY

SP2-0610-BY

Wojciech Krupowies, SP2-0610-BY z Bydgoszczy został członkiem Polskiego Klubu Flora & Fauna i otrzymał numer SP-CFF#161. Witam w gronie miłośników programu dyplomowego SPFF!

 

44 de sp2fap

HA6OB SK

18 listopada 2016 roku

Gyula LՐK֐S, HA6OB

Wielki entuzjasta SPFF & WWFF

Cześć Jego pamięci!

Nowy adres PGA-ZAWODY

Nowy adres strony PGA-ZAWODY

 

http://pga-zawody.pzk.pl


O regulaminie SPFF

O regulaminie SPFF

Program dyplomowy Polska Flora & Fauna (SPFF) powstał w 2008 roku w oparciu o międzynarodowy projekt World Flora Fauna (WFF) autorstwa RW3GW z rosyjskiego klubu Russian Robinson Club (RCC). W swoich pierwotnych założeniach  zakładał popularyzację chronionych obszarów przyrody (parków narodowych i rezerwatów) poprzez organizowanie do nich krótkofalarskich wypraw. W chwili obecnej z tej pięknej idei pozostało niewiele, a ciągłe międzynarodowe uregulowania zaniżają jego rangę. Polski Program Flora & Fauna ma jednak swoje suwerenne oblicze i jest akceptowany przez wytrawnych radiooperatorów, którym zależy na utrzymaniu jego wysokiego poziomu. O popularności projektu świadczy ponad milion przeprowadzonych QSOs z różnych SPFFs  załadowanych z 5.800 logów i kilka tysięcy wydanych dyplomów dla łowców i aktywatorów. Na Liście SPFF jest obecnie 1.362 obszarów chronionych, z czego 1.323 było do tej pory osiągalnych  w eterze. Cały program administrowany jest przez Koordynatora ds. SPFFs (sp2fap)  i Managera ds. Bazy SPFF LogSearch i Award Managera (sp4eoo). SPFF ma swoje dwie witryny internetowe. Wszystkie logi od SP-HAMs ładowane są do bazy SPFF Logsearch oraz międzynarodowej - WWFF. W ramach programu Polska Flora & Fauna funkcjonuje klub jego miłośników, zrzeszający 160 członków zwyczajnych i 530  zarejestrowanych użytkowników. Portal ma w swoich zasobach kilka ciekawych galerii tematycznych, w tym np. SPFF-QSL i WWFF-QSL.     

 

 

 


Krótka historia programu i prognoza przyszłościowa

 

  

 

(1) W porozumieniu z  Valerym RW3GW z kierownictwa WFF, w 2008 roku opracowałem kompatybilny regulamin polskiego programu dyplomowego SPFF, a redakcja MK QTC objęła oba projekty (międzynarodowy i krajowy) patronatem medialnym i merytorycznym. 

 

(2) Naciski na administrację WFF, m.in. o poszerzanie Listy WFF jeszcze o inne obszary przyrody oraz wewnętrzny konflikt wewnątrz RCC & WFF, doprowadziły do poważnego rozłamu i odłączenia europejskiej grupy OPs od WFF. W kwietniu 2012 r. powstał alternatywny programu pod nazwą World Wide Flora Fauna (WWFF),  z międzynarodowym składem jego kierownictwa. Nie wdając się w szczegóły, można tylko stwierdzić, że te zmiany poszły w bardzo złym kierunku. Degradacja programu nastąpiła na skutek ciągłego dodawania nowych FFs oraz obniżania progów ilościowych w odniesieniu do ilości łączności. Zachwiana została cała szczytna idea programu, ponieważ górę wziął wyścig aktywatorów, którzy z projektu zrobili dość osobliwe współzawodnictwo, przypominające bardziej zawody niż ambitny projekt dyplomowy. Zapomniano zupełnie o idei, a skupiono się wyłącznie na aktywowaniu wciąż nowych obszarów.

 

(3) Jak się można domyśleć tak pojmowane przez niektórych SP-HAMs współzawodnictwo zaczęło wkrótce  także przynosić efekty w postaci różnego rodzaju wypaczeń. Klasycznym przykładem były nadawania spoza SPFFs, najczęściej ze swoich ... domowych QTH. Inne to np. nadawania z jednego SPFF i podawanie dwóch lub trzech numerów identyfikacyjnych, dopisywanie do logów znaków wywoławczych - swoich i swoich kolegów.

 

(4) Oszustwa były powodem do uregulowań, które zapobiegały takim wypaczeniom.  Zastosowanie ham-spirit'u, na jaki wielu wciąż się powołuje, nie znalazło żadnego zastosowania. Tak jest we wszystkich istotnych współzawodnictwach i dlatego konieczne stały się odpowiednie zapisy w regulaminie.

 

(5) Jedną z podstawowych zasad, jakie zostały przyjęte w polskim regulaminie,  była konieczność udowodnienia swojego pobytu w danym SPFFs. W wyniku konsultacji zostało to uznane przez większość i następnie przyjęte. Niestety, po pewnym czasie nastąpiły nieporozumienia wynikające z dużych różnic w nadesłanych wskazaniach GPS a faktyczną lokalizacją danego SPFF. Pojawiły się propozycje przyjęcia jakiejś tolerancji odległościowej, pozwalającej na zaliczanie aktywności nawet wtedy, gdy radiostacja nadawała kilkaset (!) metrów spoza danego SPFF. Były też próby nacisku na działania sprzeczne z regulaminem, aby zaliczać aktywacje przeprowadzane np. z otulin parków itp. 

 

(6) Kolejnym żalem były twierdzenia, że czas 14 dni na przesłanie logów z aktywności jest zbyt krótki. To dość egoistyczne podejście, które nie uznaje drugiej strony pile-upu czyli łowców. Im przecież też zależy na szybkim potwierdzeniu swojego stanu posiadanych SPFFs. Nie ma  żadnych logicznych motywów do tego, aby termin wysyłki przedłużać. Po co? Jeśli ktoś decyduje się na udział w programie wyczynowym, w którym korespondentom zalicza się potwierdzone QSOs, to musi być również odpowiedzialnym operatorem stacji SPFF. Uczestnicy  np. zawodów CQ WW DX Contest radzą sobie z wysyłką swoich logów w ciągu 5 dni. Oni mają niejednokrotnie kilkanaście tysięcy  przeprowadzonych QSOs w ciągu 48 godzin, i dla nich wysyłka w tak „krótkim” czasie nie jest żadnym problemem.

 

   

           

Mając na uwadze ideę programu Polska Flora & Fauna, a także zachowanie jego wyczynowego charakteru informuję, że dotychczasowe regulacje są wystarczające aby dotychczasowy status był zachowany. Jasno trzeba sobie zdać sprawę, że jeśli mówimy o nadawaniu z jakiegoś obszaru przyrody, mamy na myśli nadawanie z danego obszaru, a nie spoza niego. Oznacza to, że każda aktywność musi być starannie zaplanowana, a sam pobyt nie powinien budzić żadnych wątpliwości przy weryfikacji. Spełnienie tego warunku nie powinno być kłopotliwe. Moduły GPS posiadają już niemal wszystkie telefony komórkowe. Udowodnienie pobytu w danym obszarze jest takim samym obowiązkiem, jak i w przypadku niektórych Krajów DXCC gdzie po aktywacji, kierownictwo ARLL DXCC, wymaga np. kopii licencji, kopii paszportu z określonymi adnotacjami itp. Od tej zasady nie można odstąpić, ponieważ właśnie to gwarantuje rzetelność programu, na której nam wszystkim powinno zależeć. Jeżeli od tego odstąpimy, to z powodzeniem można skreślić cały wyczynowy Program SPFF w jego dotychczasowej postaci.  Tylko czym go zastąpić? Jakimś programikiem opartym na "ham-spirycie"? Oczywiście, że można i każdy może to przecież zrobić. Dla mnie, jako autora projektu SPFF i koordynatora w ramach WWFF najważniejszą sprawą jest dbanie o wysoki poziom programu. Wspólnie ze Sławkiem SP4EOO będziemy tego pilnowali. Nie oznacza to, że nie są możliwe jakieś zmiany w dotychczasowym regulaminie, ale te podstawowe zasady to: 

 

- Każda aktywność musi odbywać się  z danego obszaru SPFF

- Udowodnienie pobytu w SPFF jest obowiązkiem aktywatora

- Czas na przesłanie logu to 14 dni od chwili zakończenia danej aktywacji 

 

 

  Warto jeszcze zwrócić szczególną uwagę na pierwotny charakter programu. Jego celem jest idea popularyzacji obszarów przyrody z pięknem ich flory i fauny. Oznacza to, że nie powinna to być pogoń tylko za pile-up’em i gromadzeniem na swoim koncie punktów za wszelką cenę. Takie współzawodnictwo rodzi złe zachowania operatorskie i dzieli krótkofalarską społeczność. Niewiele też są warte dyplomy z przyrodniczą szatą graficzną, która ma niewiele wspólnego z autentycznymi działaniami aktywatorów i łowców. Wielu z SP-HAMs pojmuje to inaczej. Robią piękne zdjęcia  w miejscach gdzie przebywają, obserwują przyrodę, sprzątają miejsca swojego pobytu, sadzą drzewka, dokarmiają zwierzęta itp.     

 

         

        Program dyplomowy Flora & Fauna jest wspaniałym projektem mobilizującym do wyjazdów w teren i do zwiedzania najbardziej urokliwych zakątków naszego kraju. Obszary przyrody są takimi miejscami, do których warto jeździć. Mogą to być wyprawy indywidualne czy klubowe, ale także – do czego osobiście zachęcam – rodzinne wycieczki. To znakomita okazja do obserwacji przyrody, fotografowania, relaksu na świeżym powietrzu. To wszystko właśnie różni program SPFF od innych projektów, tych typowo krótkofalarskich, w których pełnię operatorskiego szczęścia dają wymiany raportów i mozolne zbierania punktów. W SPFF oczywiście jest i na to miejsce, ale nie tylko to powinno głównym być celem... 


 

44 de sp2fap

 


Nowy adres

Nowy adres

Zwracam uwagę na NOWY adres obecnej strony SPFF:

http://spff.suchacz.eu


Za jej uruchomienie  na nowym serwerze dziękuję bardzo Sławkowi, SP4EOO.

 

44 de sp2fap, Sylwester

Kolejna aktualizacja listy SPFF.

Kolejna aktualizacja listy SPFF.

Wszystkim zainteresowanym aktywnościami z obszarów SPFF przypominam, że do 10 grudnia 2016 można zgłaszać obszary do nowej listy SPFF. Dzięki znakomitej pracy Aktywatorów i zgodnie z zapisami w regulaminie WWFF, mamy możliwość dopisania do aktualnej listy kolejnych 90 obszarów. Wykaz propozycji dostępny jest w dziale "Download". Kolorem żółtym oznaczone są obszary zgłoszone od czasu ostatniej aktualizacji. Dodawać można tylko:

 

- Rezerwaty Przyrody,
- Parki Krajobrazowe
- Obszary Chronionego Krajobrazu,
- Zespoły Przyrodniczo-Krajobrazowe


Zgłoszenia proszę przesyłać na adres e-mail sp4eoo(małpa)wp.pl z podaniem nazwy obszaru, województwa i przybliżonej lokalizacji obszaru.

 

sp4eoo

SP3FTA w SP-CFF

SP3FTA w SP-CFF

Członkiem Polskiego Klubu Flora & Fauna został Zdzisław Nowacki, SP3FTA. Jest on już 160. członkiem SP-CFF. Gratuluję serdecznie i życzę wielu nowych FFs.

 

44 de sp2fap

Standardy SPFF

Program dyplomowy Polska Flora & Fauna ma już swoich wielu zwolenników zarówno po stronie "łowców" jak i "aktywatorów". Ta druga grupa OPs dostarcza innym doskonałej zabawy. Na nich jednak spoczywa ciężar organizacji oraz późniejsze rozliczenie swojej ekspedycji.

 

Odbywa się to na podstawie regulaminu, opracowanego przy udziale radiooperatorów, głównie aktywatorów SP-FFs. Warunki zaliczania każdej aktywności są dla wszystkich takie same, co jest gwarancją rzetelności całego programu. Dotyczy to w szczególności właściwego udokumentowania swojego pobytu w SPFF. Ponieważ podstawą do akceptacji aktywności jest fizyczny pobyt w deklarowanym obszarze przyrody, konieczne jest udowodnienie tego faktu. Najlepszym sposobem jest zdjęcie ekranu GPS z wyraźnie widocznym odczytem pozycji. Na tej podstawie można bowiem bez trudu sprawdzić, czy rzeczywiście dana aktywność miała miejsce w zgłaszanym obszarze przyrody. Zadbać o to musi operator, sprawdzając dokładnie na mapie położenie parku, do którego ma jechać. Najlepiej jeszcze przed ekspedycją, aby na pewno znaleźć się w danym SPFF. Dopiero wtedy, i tylko wtedy aktywność może być zaliczona. Sprawdzający nie może mieć jednak żadnych wątpliwości. Innej możliwości nie ma! Te twarde warunki regulaminu nie są trudne do spełnienia. Potrzebna jest tylko własna solidność. Nie może być sytuacji, że radiostacja pracuje np. 200 metrów od granicy danego SPFF. Stacja po prostu musi nadawać z SPFF, a nie spoza niego! To jest logiczne, i tak ten wymóg regulaminu jest egzekwowany. Inaczej cały program byłby niewiele wart i szybko straciłby na wiarygodności, a do tego jego autorzy i administratorzy dopuścić nie mogą.

 

 

44 de sp2fap, Sylwester M. Jarkiewicz

     WWFF & SPFF Koordynator


SP5APW w Panteonie Sławy eQTC

SP5APW w Panteonie Sławy eQTC

Jacek SP5APW został wyróżniony specjalną nagrodą redakcji eMK QTC pn. "QTC Hall of Fame". Jest wielkim entuzjastą programu dyplomowego WWFF i IOTA. Więcej o tym ponadprzeciętnym radiooperatorze już w najbliższym wydaniu eMK QTC.

Wygenerowano w sekund: 0.10
1,388,629 unikalne wizyty